W jaki sposób uzyskać wygodne miejsce do spania dla dwojga, zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zaaranżować sypialnię lub salon? W takiej sytuacji warto zdecydować się na półkotapczan, czyli nic innego jak łóżko chowane w szafie poziomo. Jak jednak najlepiej zaaranżować nowoczesny półkotapczan w dowolnym wnętrzu? Poniższe dwa sposoby należą do najbardziej znanych i podstawowych – reszta zależy wyłącznie od wyobraźni, przestrzeni, którą dysponujemy, a przede wszystkim tego, co finalnie chcemy osiągnąć.

Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, od którego zależeć będzie efekt końcowy – czy nasz wymarzony mebel, łączący w sobie łóżko i półkotapczan, ma być widoczny, czy też nie?

 

Metoda pierwsza – a gdzie jest półkotapczan?

 

półkotapczan do sypialni

Łóżko schowane w zabudowie stanowi rozwiązanie do wnętrz, które na co dzień zwykle pełnią jeszcze inne funkcje niż sypialnia. W tego typu pomieszczeniach doskonale sprawdzi się półkotapczan. Może dosłownie zniknąć w ścianie biblioteczki, nowoczesnej meblościance lub w regałach. Dodatkowym sposobem na jego schowanie będzie połączenie go z sofą. Dzięki dostępnym ponad 50 różnym rodzajom wykończeń, łóżko można wkomponować w zabudowę tak, że będzie tworzyć stylistyczną całość. Nasz półkotapczan dostępny jest również w wersji poziomej – w ofercie Transforms jest to wersja ClickBed O Sofa. Wtedy wówczas, podczas otwierania, sofa zniknie pod materacem, nie wymagając przesuwania mebli.

półkotapczan gdzie kupić

Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się również w wąskiej sypialni, w której jedną ścianę chcielibyśmy poświęcić na garderobę na wymiar. Podobnie było na prezentowanej na zdjęciach realizacji, nad którą niedawno mieliśmy przyjemność pracować. Nasz Klient miał do dyspozycji wyjątkowo małe pomieszczenie, do którego wkomponować chciał zarówno garderobę, komfortowe łóżko, jak i pozostawić jak najwięcej swobodnej przestrzeni dziennej.

Uniwersalne rozwiązanie do małych sypialni
Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie właśnie półkotapczan, który spełni wszystkie wymagania i oczekiwania Klienta. W ten sposób, w małej przestrzeni, nieprzekraczającej 2 metrów, byliśmy w stanie bezproblemowo zaaranżować wygodną sypialnię, garderobę, pozostawiając wiele wolnej przestrzeni.

 

Półkotapczan doskonale sprawdzi się nawet w wyjątkowo małych pomieszczeniach, co świetnie przedstawia zaprezentowany przykład. Najwęższe oferowane przez nas łóżko rozkładane poziomo ClickBed O, czyli łóżko podwójne, ma 157 cm szerokości (do materaca 140×200). Maksymalna szerokość łóżka to 197cm i jest dostosowana do materaca 180×200. Bez wątpienia, taki półkotapczan stanowić będzie najwygodniejsze rozwiązanie szczególnie w wąskich wnętrzach, które sprawdzi się o wiele lepiej niż łóżko w szafie zamykane pionowo.

półkotapczan - jak zrobić

Metoda druga – półkotapczan „na widoku”

Sposób “na zniknięcie” jest równy popularny wśród naszych klientów, jak i metoda eksponująca półkotapczan jako osobny mebel. Mimo, że łóżko w szafie jest wówczas oddzielnym elementem wystroju pokoju, nadal pozwala oszczędzić miejsce w przestrzeni dziennej. Pozostaje wówczas wybrać czy potrzebujemy półkotapczan wyłącznie w prostej obudowie, czy też z dodatkową zabudową i funkcjonalnościami, choć innego rodzaju niż pełna zabudowa ściany.

łóżka chowane w szafie poziomo

Wybierając półkotapczan “na widoku”, zyskujemy wiele dodatkowych korzyści. Łóżko, które wchodzi w jego budowę chowane jest poziomo, osiąga więc niewielką wysokość. Dzięki temu na ścianie pozostaje dużo miejsca do jej dowolnej aranżacji. Przestrzeń tą wykorzystać możemy jako miejsce na odrębne meble, np. półkę na książki. Będzie to też świetna przestrzeń na rodzinną kolekcję zdjęć czy wyeksponowanie nostalgicznych pamiątek. Dodatkowo, półkotapczan z dodatkową nadstawką z półkami i szafkami rozwiąże dodatkowo problem “Gdzie wstawić szafkę na ubrania?”. Miejsce na nią znajduje się tuż nad łóżkiem i jest wkomponowane w sam półkotapczan.

półkotapczan - jak zrobić

 

Gdzie takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Półkotapczan z pewnością będzie niezwykle funkcjonalnym pomysłem w pokojach dla dzieci lub młodzieży, które potrzebują dużo swobodnego miejsca. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w sypialni dla dwojga, która jest już częściowo zaaranżowana, a łóżko chcemy wkomponować w zastaną przestrzeń. Bywa też odwrotnie – zdarza się, że urządzając mieszkanie ograniczamy wydatki na meble do minimum. Wtedy, wybierając łóżko w szafie z nadstawką, otrzymujemy wielofunkcyjny mebel, dzięki któremu dalsze urządzanie pokoju może poczekać. W ten sposób, decydując się na półkotapczan, zyskujemy kolejną oszczędność, nasz portfel może czuć się bezpiecznie, a my wciąż mamy dostęp do wszelkich niezbędnych funkcji – same plusy!

Szczegóły realizacji widocznych na zdjęciach

Zainteresowały Cię realizacje, które widzisz w powyższym artykule? Zachęcamy do zapoznania się z elementami, które wykorzystaliśmy. Może właśnie taki półkotapczan znajdzie się w Twoim własnym domu?

Realizacja “Gdzie jest półkotapczan?”, czyli łóżko zamówione do istniejącej już zabudowy, wkomponowane w całość, składa się z następujących elementów:

  • łóżko ClickBed O – 140×200, obudowa: 8685 sm snow white, front: RAL 9016
  • zagłówek Caro 208×136 cm,
  • dodatki: oświetlenie LED + port USB

Realizacja “Półkotapczan na widoku”, czyli samodzielny półkotapczan z nadstawką złożyliśmy natomiast używając:

  • ClickBed O do materaca 120×200, korpus: K012 SU Pearl Artisan Beech, front: 8685 SM Biel Alpejska Mat
  • zagłówek “WALL” Kingston 09
  • dodatki: listwa LED + USB po prawej stronie