Jak urządzić małe mieszkanie? O czym pomyśleć przy wyborze mebli i jak zaaranżować przestrzeń, by była wygodna, przestronna i maksymalnie funkcjonalna? Projektujemy i tworzymy rozwiązania do małych mieszkań już od wielu lat. Mamy doświadczenie, praktyczne rozwiązania i oryginalne pomysły. Małe metraże to nasza specjalność. Dlatego dziś dzielimy się naszymi sprawdzonymi sposobami na to, aby każde, nawet najmniejsze mieszkanie, było spełnieniem marzeń

Małe mieszkanie to pozytywne wyzwanie!

Niewielki metraż mieszkanie nie musi od nas wymagać kompromisów. Które nigdy nie są do końca satysfakcjonujące. Za to aby spełniał wszystkie oczekiwania, od początku powinien być dobrze zaplanowany i uwzględniać potrzeby każdego z mieszkańców. A także wszystkie oczekiwane funkcjonalności. A jest ich przecież tak naprawdę dziesiątki! Dlatego zanim wyruszymy na zakupy i zabierzemy się za projektowanie aranżacji, warto usiąść i spisać co chcemy w naszym metrażu domowym zawrzeć.

jak urządzić małe mieszkanie

 • Czy jesteśmy minimalistami i nie przechowujemy zbytnio dużo rzeczy, czy może odwrotnie – nie potrafimy się z nimi rozstać?
 • Czy w domu będziemy wypoczywać, czy również pracować?
 • Jeśli mamy dzieci, to czy potrzebują już osobnych pokojów?
 • Czy pokój dla dzieci jest tematem przyszłości, czy jest potrzebny na teraz?
 • Gdzie będzie mieścić się nasza sypialnia?
 • Jakich mebli potrzebujemy zwłaszcza – jak lubimy spędzać czas wspólny, jak spędzamy czas każde z nas osobno?
 • Czy często przyjmujemy gości?
 • Itp. Itd.

Im bardziej szczegółowa będzie analiza Waszych potrzeb, tym łatwiej i funkcjonalniej będzie można zaaranżować przestrzeń wspólną i tą intymną, osobną dla każdego z domowników. Będzie również łatwiej dobrać odpowiednie rozwiązania, w tym przede wszystkim meble. I dopasować je nie tylko do stylu życia mieszkańców, ale do metrażu. Tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej wolnej przestrzeni i jednocześnie by nie zabrakło miejsca na to, co dla Was ważne. Ba, niezbędne!

Jak oszczędzić miejsce w małym mieszkaniu?

półkotapczan z sofąNaprzeciw potrzebom i oczekiwaniom właścicieli małych metraży wychodzi branża meblarska. To właśnie małym wnętrzom dedykowane są tzw. meble wielofunkcyjne. Czyli takie, które:

 • wykorzystują maksymalnie ergonomicznie i ekonomicznie każdy zastany metr kwadratowy przestrzeni
 • łączą różne, czasem skrajnie różne, funkcje
 • posiadają nowoczesne technologicznie rozwiązania, dzięki którym ich używanie jest proste, bezpieczne i przyjemne

Najlepszym przykładem mebla wielofunkcyjnego są łóżka w szafie

Możemy zrezygnować z dużego stołu na rzecz składanej ławy. Możemy uszczuplić przestrzeń do przechowywania rzeczy. Ale z miejsca wygodnego snu i relaksu ani nie można, ani nie warto rezygnować. Każdemu, nawet największemu minimaliście, potrzebny jest i marzy się komfortowy sen w pełnowymiarowym łóżku.

jak urządzić małe mieszkanieI łóżko w szafie to marzenie spełnia. Co więcej, może być rozwiązaniem 2 w 1. Czyli być:

Gdziekolwiek postawisz łóżko w szafie w mieszkaniu, ono zawsze będzie oszczędzać przestrzeń danego pokoju. Czy będzie to salon pełniący również funkcję sypialni, czy niewielki pokój sypialniany, z miejscem do pracy zdalnej. Czy mały pokoi dziecięcy dla jedynaczki lub rodzeństwa. Tam łóżko w szafie spełni Twoje oczekiwania o komfortowej codzienności przez całą dobę.

To rozwiązanie oprócz połączenia różnych funkcjonalności, może być również częścią większej zabudowy ściany. Czy to będzie garderoba, czy witryny na książki, czy miejsce na sprzęt rtv, łóżko wkomponuje się w te rozwiązania doskonale. Ze względu na specyfikę małych mieszkań, masz do wyboru łóżka otwierane pionowo oraz poziomo (tzw. półkotapczany). Możesz również wybrać łóżko piętrowe chowane w szafie lub łóżko obrotowe.

Jak urządzić małe mieszkanie? Postaw na kompleksowe rozwiązania.

Oprócz łóżek najpopularniejszym meblem wielofunkcyjnym jest stół. Który można również schować, gdy jest niepotrzebny: na ścianie, w komodzie, a nawet szufladzie. Schować możesz również stoliki nocne, biurko, deskę do prasowania. A nawet półki z książkami. Wiemy jak urządzić małe mieszkanie. Z myślą o jego specyficznych potrzebach stworzyliśmy projekt Smartroom 33 mq, który umożliwia, dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań meblowych, optymalne dostosowanie małego mieszkania do potrzeb jego mieszkańców. Napisz czego potrzebujesz, a my to dla Ciebie stworzymy. Dzisiejsze technologie wykorzystywane w branży meblowej dają nieograniczone możliwości.

Więc zanim zaczniesz kupować, dobrze wszystko przemyśl i zaplanuj. Małe mieszkanie może być najmilszym miejscem do życia. Funkcjonalnym i wygodnym o każdej porze dnia, nocy i roku. Jakie będzie, zależy wyłącznie i aż od Ciebie. A my chętnie Ci w tym pomożemy.