Przestrzeń w sypialni przy mniejszym metrażu jest często trudna do zagospodarowania. Przy urządzaniu małego mieszkania warto zastanowić się nad meblami wielofunkcyjnymi. Często są to po prostu dwa złączone meble, które dzięki takiemu rozwiązaniu zajmują mniej miejsca, np. komoda połączona ze stołem czy stoło-ławy. Do tego typu elementów wystroju zaliczają się również łóżka rozkładane z szafy. Jest to mebel ceniony przede wszystkim za swoją funkcjonalność, ale również niepodważalną estetykę, dzięki której doskonale komponuje się z wnętrzem.

Strona rozłożenia

Przez swój krój i mniejszą szerokość łóżka chowane w szafie poziomo są zazwyczaj przeznaczone dla jednej osoby (ale nie zawsze!). Łóżka rozkładane z szafy pionowo zaś najczęściej są dwuosobowe i nadają się do sypialni dla pary. Przy dobieraniu łóżka warto jednak pamiętać, że w wielu salonach elementy wyposażenia wnętrza można dobrać na wymiar.

Łóżka poziome, rozkładane są wzdłuż dłuższego boku. Od rozkładanych pionowo różnią się wysokością (są niższe). Dlatego też najlepiej umieścić je przy dłuższej ścianie. Ponadto niektóre firmy oferują ten mebel z dodatkiem półek w środku.

W łóżkach rozkładanych pionowo do dyspozycji jest zagłówek powstały z wewnętrznej ściany szafy. W wersji rozsuwanej poziomo ściana znajduje się z boku, dlatego zazwyczaj nie ma miejsca na oparcie głowy (jest to za to większa przestrzeń od strony bocznej).

łóżko otwierane pionowo

Istotne detale

W przypadku obu rodzajów łóżek rozkładanych z szafy niezwykle ważne jest, aby przymocować je w odpowiedni sposób. Zarówno przy rozkładanych poziomo, jak i pionowo maksymalna waga obciążenia jest podobna (zazwyczaj waha się w granicach 200 kg). Niezależnie jaki mebel wybierzemy, niezwykle istotne jest dobranie wysokiej jakości materaca, który zapewni komfortowe spanie.

W jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Łóżko chowane w szafie poziomo swoje zastosowanie najczęściej znajduje w pokoju dziecka lub osoby mieszkającej oddzielnie. Przez swoje wymiary sprawdzi się ono do pomieszczeń o mniejszym metrażu lub o dużej ilości innych mebli. Łóżko chowane pionowo doskonale wpasuje się do sypialni dla pary lub do salonu o większych wymiarach. Cały element wyposażenia wnętrza można połączyć z meblościanką, tym samym sprytnie ukrywając łóżko.

Odpowiednie rozmieszczenie mebli jest niezwykle ważnym elementem przy planowaniu mieszkania. Przedmioty o zwiększonej funkcjonalności, takie jak komody z rozkładanym stołem czy szafy z wysuwanym łóżkiem to elementy, które wpływają na wygodę i komfort pomieszczenia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą wysokiej jakości mebli o niezwykłej funkcjonalności na naszej stronie https://transforms.pl/