Każdego dnia spotykamy się z wieloma zadaniami wymagającymi od nas pokładu niemałej energii, którą może odbudować prawidłowy i zdrowy sen. Aby zagwarantował dobre samopoczucie i siłę na kolejny dzień, należy zadbać o kilka aspektów, które sprawią, że będzie komfortowy. Jednym z podstawowych elementów jest dobór odpowiedniego materaca do łóżka tak, aby zapewnić sobie komfort. W jaki sposób dobrać materac i na co zwrócić uwagę przy wyborze? O tym w niniejszym artykule.

Jaki materac wybrać do łóżka? – najważniejsze kryteria wyboru

najlepszy materac do łóżka w szafieJak wiadomo, każdy człowiek jest inny i ma odmienne wymagania. Tak samo jest w przypadku ułożenia się na łóżku oraz twardości materaca. Istotny jest również fakt czy śpimy sami, czy z partnerem, jak również posiadane alergie, to znacznie ułatwi wybór wypełnienia materaca.

Należy pamiętać, że wybór materaca jest decyzją na wiele lat ze względu na koszt, jaki musimy ponieść, szczególnie w przypadku produktów charakteryzujących się najwyższą jakością wykonania. Każdy z wymienionych czynników wpływa na decyzję odnośnie rodzaju materaca. Przed zakupem, warto również zagłębić się na temat charakterystyki poszczególnych modeli, dzięki czemu decyzja będzie o wiele prostsza.

Podczas wyboru materaca, pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest jego twardość, kolejno, długość, szerokość oraz wysokość. Standardowe materace mają długość 200 cm, jednak dostępne są również modele mierzące 220 cm. Przed zakupem dokładnie zmierz łóżko, aby materac pasował. Jeśli chodzi o szerokość, to najpopularniejsze materace mierzą 90 cm, 160 cm oraz 180 cm. W przypadku wysokości powinna być ona w pełni uzależniona od Twoich potrzeb. Warto również dodać, że materace piankowe mają zazwyczaj mniej niż 20 cm, a materace lateksowe i sprężynowe są wyższe.

Z kolei w przypadku twardości, najczęściej spotykamy się z oznaczeniem H1, H2, H3 i H4. Pierwszy z nich jest najbardziej miękki, H2 to materac średnio miękki, H3 jest średnio twardy, a H4 to materac twardy (ten jednak jest najrzadziej spotykany). Wybór twardości materaca zależy w dużej mierze od wagi osób, które będą z niego korzystać. Materace H1 sprawdzą się dla osób ważących mniej niż 60 kg, H2 będzie dobrym wyborem dla osób ważących od 50 do 80 kg. Natomiast materac H3 to materac dla osób ważących ponad 80 kg, jednak nie więcej niż 100 kg. Czasami możemy się także spotkać z materacami dwustronnymi, które oferują dwa rodzaje twardości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu materaca?

Ważnym kryterium jest określenie rodzaju łóżka, do którego poszukujemy materaca. W przypadku zwykłych łóżek wolnostojących nie jest to aż tak istotne jak w sytuacji, w której w sypialni znajduje się łóżko w szafie. Taki mebel wymaga konkretnego rodzaju materaca.

Warto pamiętać, że maksymalna wysokość nie powinna przekraczać 23 cm. Ponadto należy mieć świadomość, że taki materac powinien być cięższy i wytrzymały, ponieważ przez długi czas jest on schowany w przechowywany w pozycji pionowej. Do łóżka w szafie najlepiej sprawdzają się materace sprężynowo-kieszeniowe. Jednym z takich materacy jest Sembella Amber Dream. Ma on wysokość wynoszącą 20 cm i zapewnia dopasowanie do kształtu ciała. Co więcej, jest to dobry wybór dla alergików, ponieważ obecność pokrowca z dzianiną Fresche zapobiega zagnieżdżaniu się roztoczy i tworzeniu się pleśni.