Jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni to pytanie, które zadajemy sobie często zanim jeszcze dostaniemy klucze do swojego mieszkania.

Sypialnia to ważne pomieszczenie w każdym domu. Jej przeznaczeniem jest wypoczynek i relaks, który ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i produktywność każdego dnia. Łóżko jest głównym elementem tej przestrzeni, warto jest więc je odpowiednio ustawić, aby dobrze wykorzystać miejsce i zachować przy tym funkcjonalność pomieszczenia.

Czy trzeba brać pod uwagę rodzaj łóżka?

Do sypialni często wybiera się podwójne łóżko, zwykle ustawiając je na środku ściany, która znajduje się na wprost drzwi wejściowych do pokoju. Biorąc pod uwagę kwestie estetyczne, takie umieszczenie łóżka wygląda symetrycznie. W sytuacji, gdy wielkość sypialni uniemożliwia zastosowanie powyższego rozwiązania, należy znaleźć inny sposób. Wówczas pomocne i wręcz kluczowe kluczowe jest określenie długości ścian i zdecydowanie, przy której chcemy ustawić łóżko. Najkorzystniej wybrać tę, która nie ma drzwi ani okien, bowiem daje nam to większą swobodę podczas planowania ustawienia.

 

jak ustawić łóżko w sypialni

Prawidłowe ustawienie względem okna

Zastanawiając się nad ustawieniem łóżka, trzeba rozważyć także kwestię okna. Kiedy potrzebny jest do niego stały dostęp, lepiej będzie jeśli łóżko nie zostanie ulokowane tyłem do okna. Spowoduje to utrudnienia w przemieszczaniu się po sypialni. I pogorszy jej funkcjonalność. Ważniejszy jest jednak fakt, że może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie, z powodu ewentualnego przeciągu, do którego może dojść po otwarciu okien. Ten rodzaj ustawienia sprawdzi się tylko w przypadku, gdy w mieszkaniu jest zainstalowana klimatyzacja.

Co jeszcze jest ważne?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeśli wybieramy sposób ustawiania łóżka? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nie może ono przeszkadzać w otwieraniu drzwi wejściowych lub szafy z ubraniami. Blokując dostęp do innych mebli, z których często korzystamy — sprawiamy, że sypialnia nie jest funkcjonalna. Nie powinno się także wybierać miejsca zaraz obok kaloryfera, ponieważ w sezonie grzewczym będzie to stanowiło dla nas duży dyskomfort.

Jeśli łóżko jest największym elementem w pomieszczeniu, reszta mebli powinna zostać dobrana później. W ten sposób unikniemy  sytuacji, w której najważniejszy element pokoju się tam nie zmieści. W przypadku, kiedy dysponujemy bardzo małą przestrzenią, warto przemyśleć dodatkowo zakup rozkładanego łóżka. Idealnie sprawdzi się w swojej funkcji, a ponadto w momencie, w którym nie będzie używane, pomoże odzyskać cenną przestrzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebel nie zajmie całkowitej powierzchni w pomieszczeniu.