Na potrzeby dzisiejszego porównania eliminujemy mechanizmy łóżek chowanych w szafie
posiadające sprężynowe systemy stabilizująco naciągowe. Jest to inna klasa cenowa i jakościowa zarezerwowana dla rozwiązań, w których cena odgrywa największą rolę a komfort i bezpieczeństwo użytkowania mają mniejsze znaczenie. Są to często kilkuelementowe zestawy mocujące prymitywne ramy łóżek wykonane z płyt meblowych do ścian obudowy łóżka.
Mechanizmy łóżek chowanych, które będziemy porównywać składają się z lakierowanej proszkowo ramy metalowej w kolorze grafitowym i są zaopatrzone, w gazowy system naciągowy z funkcją swobodnego opadania oraz hamowania. Rama główna wszystkich oferowanych stelaży łożek chowanych jest wyposażona w listwy sprężynujące wykonane ze sklejki bukowej, które zapewniają wysoki komfort spania, a równocześnie wentylację materaca.
W dwóch modelach mechanizmów łóżek chowanych między innymi tym firmy Transforms nogi wysuwają oraz chowają się automatycznie. Oba mechanizmy mają zbliżoną konstrukcję i na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Jedyna wizualna różnica to inny wygląd automatycznie wysuwanych nóżek. Jeśli chodzi o funkcjonalność to w konkurencyjnym stelażu montaż lub wymiana amortyzatorów wymaga dostępu od tyłu łóżka więc odkręcenia jego obudowy od ściany co jest bardzo trudne i niewygodne przy samodzielnym składaniu łóżka. Amortyzatory gazowe Transforms są jak cały mechanizm objęte 10 letnią gwarancją. Mimo tego montaż lub wymiana amortyzatorów są w razie czego bardzo proste i można ich dokonać zaraz po zdjęciu ich wewnętrznych osłon ochronnych. Jest to istotne nie tylko ze względu na czynności serwisowe. W przypadku samodzielnego montażu lub instalacji całej aranżacji meblowej najpierw ustawiamy same obudowy meblowe a na samym końcu montujemy stelaż łóżka wraz z jego płytą frontową. Stelaż Smartbed V ma wiele możliwości rozbudowy. Można go wyposażyć w mechanizm półki utrzymującej poziom podczas rozkładania, można go rozbudować o automatycznie rozkładającą się sofę, biurko lub stół. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania mechanizmu otwiertania elektrycznego.
Pozostaje jeszcze trzeci rodzaj stelaża zintegrowany z ramą mocującą.
Jest to rozwiązanie nie wymagające dużej kultury montażowej. Wystarczy przykręcić ramę do konstrukcji mebla. W stelażu zastosowano amortyzatory gazowe o dużym skoku, które nie są schowane i są narażone na przycięcie np. przez pościel. Rama mocująca co prawda zapewnia stabilność, ale jest bardzo nieestetyczna. Do stelaża łóżka nie można przytwierdzić płyty frontowej. Obudowa łóżka musi być wyposażona w drzwi uchylne lub rozsuwane co jest dużym ograniczeniem funkcjonalnym.