Czy pikowanie wpływa na jakość materaca?

Sen jest kluczowym elementem, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Zwykle większość osób skupia się na doborze łóżka, jego modelu, a często wyglądu i wielkości. Przede wszystkim należy poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego materaca. Od jego rodzaju zależy, czy komfortowo wypoczniemy i będziemy gotowi na wyzwania kolejnego dnia. Podczas zakupów i wyboru idealnego materaca można spotkać się z różnymi tkaninami materacowymi. Czym jest pikowanie, z jakich względów się je wykonuje i czy ma wpływ na jakość?

Czym jest pikowanie?

Pikowanie to metoda szycia, kiedyś wykonywana ręcznie, a obecnie przez maszyny. Polega na łączeniu dwóch warstw materiału w taki sposób, aby można było umieścić między nimi wypełnienie, które jest warstwą ocieplającą. Wykorzystuje się do tego zwykle wełnę lub grubszą tkaninę bawełnianą. Zastosowanie tej metody umożliwia równomierne rozłożenie wypełniania wewnątrz. Pikowanie wykonuje się między innymi ze względu na zwiększenie atrakcyjności wizualnej materiału, pozwala ono na umieszczenie na materiale wzoru. Obecnie rozwój techniki zapewnia tak wiele wzorów, że każda zainteresowana nim osoba może wybrać ten, który spodoba jej się najbardziej. Wśród dostępnych szablonów są kwadraty, fale, koła, romby, kwiaty, czy pasy. Wygląd to nie wszystko, metody używa się także ze względów praktycznych.

Pikowany materac

Wpływ na jakość

Pikowane pokrowce są obecnie standardem. Tkaniny materacowe, które nie posiadają dodatkowych przeszyć, są narażone na odkształcenie i rozciągnięcie. Przyczynić może się to do poczucia braku komfortu podczas snu. Dzięki tej metodzie tkaniny są mniej podatne na rozciąganie, stają się sztywne. Dodatkowo wypełnienie nie przesuwa się, tylko utrzymuje się w miejscu, co ma dobry wpływ na jakość wypoczynku. Takie materace zapewniają spokojny i bardziej komfortowy sen. Tkanina, ze względu na wypełnienie, charakteryzuje się również wartościami termoizolacyjnymi.

W jaki sposób prać pokrowce na materace?

Zawsze powinno stosować się do zaleceń producenta, które są najlepszą wskazówką. Najbardziej popularnym i odpowiednim rozwiązaniem jest oddanie ich do pralni chemicznej, gdzie pracownicy, którzy posiadają dużą wiedzę, usuną widoczne zanieczyszczenia, a także roztocza i drobnoustroje. Mniejsze pokrowce można wyprać w pralce, o ile ich masa i wymiary nie przekraczają załadunku urządzenia. Pikowanie tkanin materacowych zwiększa odporność materiału na wielokrotne pranie i zniszczenia. Przyczynia się więc do przedłużenia ich użyteczności i zadowolenia z dobrego stanu produktu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *